Twierdza Al Dhayah

Podziwiaj panoramę emiratu Ras al Khaimah z twierdzy Al Dhayah położonej na stożkowatym wzgórzu na skraju zielonych oaz palmowych.

Pierwotnie zbudowana w XVI wieku fortyfikacja jest obecnie jedyną wojskową wieżą ocalałą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajdującą się na wzgórzu. Twierdza Dhayah odegrała główną rolę jako ostatni punkt oporu podczas ataków brytyjskich w 1819 roku na plemiona zamieszkujące Ras Al-Khaimah. Mimo, że Brytyjczycy potrafili otoczyć wzgórze, nie mogli dotrzeć do fortu z powodu jego stromych zboczy, a kule armatnie miały za mały zasięg. Sytuacja zmieniła się dopiero kiedy Brytyjczycy zdecydowali się ścignąć ze statku swoja największą armatę i przytaszczyli ja do stóp wzgórza. Po oddaniu 2 strzałów miejscowa ludność poddała się. Kilka lat później fort odbudowano z kamienia, cegły i zaprawy murarskiej na pozostałościach starej twierdzy. W latach dziewięćdziesiątych tego stulecia został on starannie odrestaurowany i dziś można go łatwo odwiedzić wspinając się po kamiennych schodach na szczyt, gdzie na odwiedzających czeka zapierający dech w piersiach widoki Ras Al Khaimah, otoczonej przez Zatokę Perską i Góry Al Hajar.

Koszt: wstęp bezpłatny

Dojazd: taxi lub autem z wypożyczalni. Link do mapy

Wskazówka: do twierdzy można dojechać autem osobowym, 4x4 nie jest potrzebne. Kieruj się jak do granicy z Omanem E11/E18. Skręć w prawo przy szyldzie "Dhaya Rest Hause" i jedź dalej około 5-10minut. Zaparkuj przed hostelem Dhaya Rest Hause. Tu można kupić napoje odświeżające i przepyszne daktyle z okolicznej oazy w bardzo atrakcyjnej cenie! Do twierdzy prowadzą kamienne schody - nie zapomnij zabrać wody i ochrony przeciwsłonecznej. 

Facebook Twitter Google+ Pinterest