Informacje praktyczne

Muzułmanie z religijnych względów nie piją alkoholu, jednak w większości hoteli alkohol jest dostępny. Niektóre hotele, które nazywa się hotelami "dry" np. Hotel Marjan Island w Ras al Khaimah nie serwują w ogóle alkoholu. Alkohol sprzedawany jest w nielicznych wydzielonych sklepach. W Ras al Khaimah nie jest wymagana specjalna licencja na zakup alkoholu, w Dubaju już tak. Sklepy z napojami alkoholowymi znajdują się: na tyłach supermarketu Spinneys w Al Hamra Mall (wejście przez brązowe żelazne drzwi); na tyłach hotelu Bin Majid Hotel oraz w sklepie Al Hamra Cellar (największy wybór). UWAGA: Picie alkoholu w miejscach publicznych, a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne. Dostępne są tylko specjalnie wydzielone miejsca w hotelach.

DANE TELEADRESOWE AMBASADY:
 
Skrzyżowanie ulic Delma i Karamah (13 i 14 ulica) P.O.Box 2334, Abu Dhabi

WIECEJ INFORMACJI: http://abuzabi.msz.gov.pl/pl/ambasada/kontakt/

W przypadku zaistnienia potrzeby nagłej interwencji należy kontaktować się z dyżurnym konsulem: +971 (0) 50 662 6151. Dotyczy jedynie nagłych wypadków wymagających udzielenia obywatelowi polskiemu natychmiastowej pomocy konsula w sprawach zagrażających życiu i zdrowiu. 

Dobrze zorganizowana i szeroka sieć banków lokalnych i międzynarodowych, ściśle kontrolowanych przez Bank Centralny ZEA. Godziny otwarcia banków to zazwyczaj od soboty do czwartku 8:00 – 13:00 (niektóre banki również działają w późniejszych godzinach).

Przy większości banków działają bankomaty, które akceptują szereg kart. Większość bankomatów, choć związanych z konkretnym bankiem, są częścią centralnej sieci, dzięki czemu można dokonywać transakcji przy użyciu karty bankowej za symboliczną opłatą. Przyjmowane są m.in. karty American Express, Cirrus, MasterCard , VISA. Bankomaty można znaleźć we wszystkich centrach handlowych, dużych supermarketach, na większości stacji benzynowych i lotniskach. Ponadto w niektórych hotelach np. w Doubletree by Hilton Marjan Island czy w Al Hamra Hilton.

ZEA należą do krajów o najniższym w świe­cie wskaźniku przestępczości. Kraj nie jest zaangażowany w konflikty międzypaństwowe (wyjąwszy politykę antysyjonistyczną). Najwięcej przestępstw stanowią wykroczenia drogowe i są one coraz surowiej karane. Emiraccy kierowcy lubią szybką jazdę, która nierzadko kończy się mandatem. Absolutnie nie wolno prowadzić po spożyciu alkoholu, gdyż tolerancja wynosi 0 promila. Najpospolitsze przestępstwa to te związane z nielegalnym pobytem na terytorium ZEA.

Strefa czasowa w ZEA: UTC+04:00 lub GST. Całe terytorium Emiratów należy do tej samej strefy czasowej. Nie ma zmiany z czasu letniego na zimowy, dlatego różnica miedzy Polską wynosi zimą - 3 godziny, a latem tylko 2 godziny.

Większość hoteli w ZEA pobiera dodatkowo kaucję (w gotówce lub robiąc blokadę na karcie kredytowej). Podczas wymeldowania niewykorzystana kwota zostaje zwrócona/kwota pobranego depozytu zostaje pomniejszona o bieżący rachunek np. za napoje czy też inne usługi.

Od 15.00 w dniu przybycia do godz. 12.00 w dniu wyjazdu. Przedłużenie doby hotelowej za dopłatą bądź wykupienie kolejnej doby hotelowej możliwe jest na miejscu w hotelu (w miarę dostępności).

SAMOLOTEM - w Ras al Khaimah znajduje się lotnisko międzynarodowe, które obsługuje m.in. linie lotnicze Air Arabia czy chartery polskich tour operatorów (Tui i Itaki) 

SAMOCHODEM - z Dubaju do Ras al Khaimah prowadzi autostrada 311, czas przejazdu to około 60 minut (bez korków).

AUTOBUSEM - z Dubaju kursują autobusy miejskie do Ras al Khaimah (okolice stacji metra Union Station)

Z Ras al Khaimah do Dubaju jest około 60-90 minut jazdy w zależności od środka lokomocji i korków na drogach.

Niektóre hotele oferują dla gości darmowe (np. Al Hamra Village) lub odpłatne (Doubletree by Hilton Marjan Island) shuttle busy, które dojeżdżają najczęściej do centrum handlowego Dubai Mall (spytaj w hotelu concierge o grafik i ceny, pamiętaj aby zrobić rezerwacje jak najwcześniej w myśl zasady: kto pierwszy ten lepszy).

Inna opcja to taksówka - koszt wynosi około 200 AED (mniej więcej równowartość 200 PLN).

Z Ras al Khaimah do Dubaju kursuje również miejski autobus, średnio co godzinę - koszt około 25 PLN. Czas przejazdu min. 90 minut. Więcej inforamcji w jez. angielskim na: http://raktransport.ae/EN/external-trip/

220V/50Hz (jak w Polsce). Gniazdka jak w Anglii. Trafiają się gniazdka europejskie, ale tylko w niektórych hotelach. Generalnie wymagany jest adapter, który można nabyć na lotniskach lub w centrach handlowych. Większość hoteli wypożycza również adapter na czas pobytu - zapytaj w recepcji.

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek. Czas pracy: urzędów państwowych – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00–13.00; banków – w tych samych dniach w godz. 8.00–13.00; sklepów – przez cały tydzień w godz. 9.00–13.00 i 17.00–22.00; centrów handlo­wych – od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00-23.00, w piątki – 14.00–23.00.

W każdym mieście jest co najmniej kilka kafejek internetowych. W hotelach internet jest zazwyczaj dość drogi, ale większość hoteli (Hilton Al Hamra, Bin Majid Resort, Cove Rotana) oferuje bezpłatne korzystanie z sieci zarówno w pokoju jak i w ogólnodostępnych miejscach w hotelu. Niektóre hotele oferują darmowe wifi tylko w miejscach ogólnodostępnych np. w recepcji hotelowej (Doubletree by Hilton Maran Island, Al Hamra Residence & Village), a korzystanie w pokoju z Internetu jest za opłatą. Wówczas są one dość wysokie.

Chociaż językiem urzędowym jest arabski, to angielskim można się posługiwać w zasadzie wszędzie. Oprócz tych dwóch języków, w Emiratach bardzo często usłyszeć można języki Indii, Pakistanu, Bangladeszu czy Filipin.

ZEA leżą w strefie zwrotnikowej i suchej. Lato jest tu bardzo gorące, suche i wietrzne; średnia temperatura lipca i sierpnia w ciągu dnia to 40-42°C. Nocą nadal jest gorąco – słupek rtęci spada wówczas do 30°C. Rekordowa temperatura odnotowana w Dubaju wynosiła 49°C. Zima jest chłodniejsza, ale krótka. Temperatura w ciągu dnia w mieście Dubaj wynosi wówczas średnio 23°C, a nocą spada do ok. 14°C. Na pustyni jest chłodniej; średnia dzienna temperatura wynosi tam 5°C. Najlepszy czas na podróż jest między październikiem a majem, przy czym najprzyjemniejsze temperatury są między listopadem a marcem.

W Ras al Khaimah znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem Św. Antoniego z Padwy. Msze odbywają się w języku angielskim (w języku polskim – tylko w Dubaju). Szczegółowe informacje o godzinach i dniach nabożeństw na stronie kościoła: https://stanthonyrak.org/mass-times

Dojazd: najprościej taksówką z hotelu.

Lokalizacja: link do google maps

Kuchnia emiracka bazuje na potrawach przygotowywanych z ryżu i mięsa (głownie baranina i kurczak). Nierzadko można również spotkać dania z ryb i owoców morza. Tym, co wyróżnia kuchnię emiracką jest dobór przypraw. Charakterystyczna jest biz’har, czyli przyprawa łącząca w sobie ponad 10 innych. Podstawowym pieczywem w Emiratach jest raqaq. Wśród popularnych dań głównych wymienia się dania: madrooba, majboos, harees czy thareed. Amatorzy słodkości powinni spróbować lugemat, obficie oblanego daktylowym syropem czy um ali – miejscowego puddingu. Słodkości podaje się z tradycyjną arabską kawą.

Hotele serwują oczywiście europejskie posiłki, w Dubaju i Abu Dhabi bez trudu można znaleźć restaurację z ulubioną kuchnią świata.

Napiwki są praktycznie drugim i ważnym źródłem dochodów osób zatrudnionych w usługach. Podstawowe zarobki w gastronomii czy hotelarstwie do najwyższych nie należą dlatego wypada zaokrąglić rachunek i zostawić napiwek w wysokości średnio 10%. Choc w prawie 99% przypadków w menu czy na rachunku podana jest informacja, ze cena zawiera tzw. service charge, to w rzeczywistości ta oplata rzadko trafia do personelu. Napiwki należą się również bagażowym czy osobom sprzątającym pokój hotelowy.

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO. W PZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-1.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne. Warto więc przed wyjazdem wykupić sobie dobre ubezpieczenie turystyczne.

Szpitale w Ras al Khaimah:

RAK Hospital
Phone: +971 (0)7 2074232

Saqr Hospital
Phone: +971 (0)7 222 3666

Palenie w miejscach publicznych jest zakazane z wyłączeniem przeznaczonych do tego miejsc. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że w barach i pubach można palic. W restauracjach tylko w wydzielonych częściach.

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest paszport (ważny minimum 6 miesięcy). Paszport nie może być uszkodzony ani wzbudzać wątpliwości co do swojej autentyczności. Od 2014 roku Obywateli Polski przyjeżdżających do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie obowiązują wizy wjazdowe. Uwaga: Władze ZEA nie uznają polskich paszportów tymczasowych jako dokumentów uprawniających do wjazdu do PZEA. Paszporty te honorowane są jedynie do celu tranzytu lub wyjazdu z kraju.

Pamiętaj, ze wwóz niektórych rzeczy do ZEA jest zakazany, np. wwóz papierosów elektronicznych - nie zabieraj ich w bagażu podręcznym, bo na lotnisku RKT zostaną skonfiskowane.

Więcej informacji na: http://www.abuzabi.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/polak_w_zjednoczonych_emiratach_arabskich/

http://www.rasalkhaimahtourism.com/ - strona z aktualnymi informacjami o wydarzeniach w Ras al Khaimah, atrakcje, przydatne informacje dla turystów. Strona w języku angielskim

Islam jest oficjalną religią w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Większość ludzi to sunnici. Mniejszości religijne to hindusi, sikhowie oraz chrześcijanie.

Święta państwowe: 1 stycznia – Nowy Rok; 6 sierpnia – ku upamiętnieniu przejęcia władzy przez szejka Zajda; 2 grudnia – Święto Niepodległości
Święta religijne obchodzone są zgodnie z kalendarzem księżycowym Muzułmanów i dlatego są to daty ruchome. Najważniejszym świętem jest Ramadan, czyli dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Ramadan upamiętnia moment ukazania Mahometowi pierwszego fragmentu Koranu. W 2017 rozpoczyna się

Taksówki w ZEA są stosunkowo tanie i mają taksometry (opłata początkowa to około 5 AED; ca. 1.5 AED za kolejny kilometr). W Ras al Khaimah można czasem trafić na taksówkę bez taksometru i wtedy należy ustalić cenę przed kursem. Minimalna opłata za kurs to zazwyczaj 10 AED, nawet jeśli kurs był krótszy! Nie polecamy korzystania z nieoznakowanych TAXI, często opłata początkowa jest dużo wyższa. Niedawno wprowadzono dodatkowa opłatę - fuel supplement - 2 AED doliczane są do finalnego rachunku. 

Połączenia międzynarodowe są drogie. Opłacalny jest zakup lokalnej karty SIM. Największym operatorem jest Etisalat, drugim Du. Kartę można kupić na lotniskach, w centrach handlowych lub w placówkach operatora Etisalat lub Du. Wymagany jest paszport. Karta jest aktywna 2 tygodnie i kosztuje około 100 AED (28 USD). Etisalat ma do wyboru 3 pakiety turystyczne: darmowe minuty+internet, tylko internet, tylko darmowe minuty. Po wykorzystaniu kredytu kartę można doładować w dowolnym punkcie Etisalat lub przez internet. 

Od 1.11.2015 r. Emirat Ras al Khaimah wprowadził specjalną taksę klimatyczną tzw. "Tourism Dirham fee” czyli dodatkową opłatę za pokój/noc, która będzie pobierana od wszystkich gości hotelowych przebywających w Emiracie Dubaj. Wysokość tej opłaty będzie uzależniona od kategorii hotelu – hotele 3* (10 AED - ok. 2.7 USD za pokój/noc), hotele 4* (15 AED - ok. 4.08 USD za pokój/ noc), hotele od 5*wzwyż (20 AED - ok. 5.44 USD za pokój/ noc). Jest to opłata za pokój nie za osobę. Opłatę tę uiszcza się na miejscu, zostanie ona doliczona do Państwa ogólnego rachunku i jest płatna przy wykwaterowaniu z hotelu.

Poruszanie się po Ras al Khaimah możliwe jest za pomocą taksówek. Sa one dość tanie, np. przejazd z wyspy Marjan do centrum handlowego Al Hamra to koszt około 20 PLN. Taksówki można znaleźć przed każdym hotelem i centrum handlowym. Gorzej jest w nocy, tu wymagane jest wcześniejsze zamówienie taksówki - concierge hotelowy zrobi to za Ciebie. Wazne, aby zrobić to wcześniej, dojazd taksówki w nocy to czasem czas oczekiwania 30-60 minut. 

Jeśli chcesz wybrać się do Dubaju lub odwiedzić pobliski Emirat Umm al Quwain to możesz zrobić to lokalnym autobusem. Kursują codziennie, koszt ca. 25 PLN. Przystanek znajduje się na przeciwko hotelu Cove Rotana (po drugiej stronie ulicy) oraz nieopodal centum handlowego Al Hamra, w pobliżu stacji benzynowej. Więcej informacji i rozkład jazdy na: https://www.rak.ae/en/web/rakportal/visitors-taxi

Jednostką płatniczą w ZEA jest dirham (AED): 1 AED = 1.05 PLN; 1 EUR = 4 AED; 1 USD = 3.65. Istnieją banknoty o nominale 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 AED i monety: 1 AED, 50 i 25 fils. We wszystkich hotelach akceptowane są popularne karty kredytowe. Walutę można wymienić w bankach, hotelach i kantorach. Najlepszy kurs oferują kantory. Niektóre pobierają symboliczną opłatę w wysokości 2-3 AED. Kantory można znaleźć we wszystkich centrach handlowych lub na lotniskach (tu kurs wymiany jest gorszy).

Woda z kranu oficjalnie jest wodą przydatną do picia. Niemniej jednak jest to odsalana woda morska dlatego też zalecamy spożywanie wody mineralnej, którą można tanio nabyć w supermarkecie (1L = 2 PLN). Większość hoteli oferuje gościom dziennie butelkę wody w pokojach.

Wypożyczalnie samochodów znajdują się w wielu hotelach i centrach handlowych. Np. w centrum handlowym Al Hamra Mall znajdziesz wypożyczalnie Hertz i Thrifty. W hotelu Al Hamra Hilton znajduje się wypożyczalnia Budget.

Kierowcy przebywający w ZEA lub przejeżdżający przez Zjednoczone Emiraty Arabskie muszą posiadać zarówno oryginalne prawo jazdy wystawione w swoim kraju, jak również międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku wynajmu gościom z wymienionych poniżej krajów wolno prowadzić samochód w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na mocy ważnego prawa jazdy wydanego przez ich kraj: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Japonia, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Dania, Niemcy, Włochy, Szwecja, Grecja, Austria, Irlandia, Hiszpania, Norwegia, Turcja, Kanada, Polska, Korea, Finlandia, Republika Południowej Afryki, Australia, Nowa Zelandia i Rumunia.

Minimalny wiek, aby wynająć samochód to 21 lat. Wymagana jest karta kredytowa, na której zablokowany zostanie depozyt na ewentualne dodatkowe koszty. Wszelkie opłaty/należności wynikające z korzystania z płatnych dróg (opłaty tego typu funkcjonują w ZEA pod nazwą SALIK) załatwia się i uiszcza bezpośrednio w miejscowej firmie wypożyczającej samochody. Pojazdy objęte są zazwyczaj ubezpieczeniem od wszelkiego ryzyka zgodnie z przepisami prawa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niemniej jednak, w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu należy uzyskać protokół policyjny. Przebicia i uszkodzenia opon, kołpaków, anten oraz przedniej szyby nie są objęte ubezpieczeniem nawet w przypadku uiszczenia opłaty za zwolnienie z obowiązku wypłaty odszkodowania, dlatego zaleca się parkowanie w miejscach monitorowanych i do tego przeznaczonych.

Centra handlowe to jedna z głównych rozrywek mieszkańców Emiratów. W Ras al Khaimah jest ich kilka: Al Hamra Mall (w pobliżu wyspy Marjan oraz hoteli Al Hamra Hilton, Waldorf, Al Hamra Village), Safeer Mall (w pobliżu hotelu Cove Rotana), RAK Mall oraz Manar Mall (około 10 minut taxi od hotelu Hilton Ras al Khaimah Resort).

Odpowiednie suweniry znajdziemy na tradycyjnych targowiskach – soukach, wyroby ze złota (np. Gold & Spice Souk w Dubaju). W centrach handlowych natomiast warto kupić daktyle, przyprawy czy arabskie słodycze (bak lawa).  

W Ras al Khaimah kluby nocne otwarte są do godziny 2:00. Oferta nie jest tak wielka jak w Dubaju, ale kilka miejsc się znajdzie. Dyskoteki zlokalizowane są głownie przy hotelach. Np. w hotelu Rixos Bab al Bahr (wejście odpłatne dla gości nie-hotelowych), w hotelu Doubletree by Hilton Marjan Island - dyskoteka Xclusiv, czynna codziennie z wyjątkiem niedzieli i poniedziałków. O innych lokalnych imprezach i wydarzeniach informacje można znaleźć na: http://www.rasalkhaimahtourism.com/events.aspx?page=1

 

Facebook Twitter Google+ Pinterest